POZYTYWNA DYSCYPLINA

To metoda wychowawcza znana na świecie od ponad 35 lat. Jej koncepcja została stworzona przez dr Jane Nelsen – psychologa, terapeutkę rodzin i mamę 7 dzieci. Pozytywna dyscyplina oparta jest na psychologii pozytywnej Alfreda Adlera.

5 FUNDAMENTALNYCH ZASAD POZYTYWNEJ DYSCYPLINY:

1. Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.
2. Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.
3. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.
4. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.
5. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

Większość rodziców i nauczycieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że dyscyplinujące metody, których do tej pory używali, nie pozwalają im osiągnąć tego, czego naprawdę chcą dla dzieci.

Pozytywna dyscyplina dąży do pogłębienia wiedzy i  samoświadomości rodzica. Jest to pierwszy krok do bycia lepszym i spełnionym rodzicem. Wprowadzenie zasad i zaleceń pozytywnej dyscypliny pozwoli Ci zrozumieć potrzeby dziecka oraz zbudować głęboką relację opartą na miłości i szacunku.